korony kolumnowe, wachlarzowe etc.

Nieco wstrząśniony, ale nie zmieszany głębią wypowiedzi tu obok ośmielam się pościć.. postować… – wpisać:

– większości drzewom można samodzielnie ukształtować korony np. na postać wrzeciona, kolumny, wachlarza [przyściennego]. Robią to od lat sadownicy skłonni do ułatwienia [sobie] zbioru owoców w sadach [z ziemi i mechaniczno-chemicznego, hormonalnego].

Ale pojawia się wiele …ale.

Bo niektóre odmiany szczepionych w koronę [na podkładce pnia] pędów mogą mieć wielką moc odrostową i radośnie będą odbijać w wilkopodobne odrosty. Cięcia będą wtedy właściwie nieustanne, jako pojedynek owoc-masa zielona. Trzeba by wybrać pewne status quo, by owoc miał z czego się wyżywić.

Nie każda odmiana nada się do takich postrzyżyn – warto po prostu wejść na strony sadowników i pomologów – oni doradzą dobór drzewek i ras.

Dalej – częste cięcie będzie zapraszaniem grzybowych zarodników. Sady cięte … nie żyją długo, sady komercyjne – cięte – jeszcze krócej.

Z kolei drzewa dobrze, bez przesady ukształtowane cięciami – i nawożone, i podpalowane, i podwiązane do naciągów drucianych, i opryskiwane p-grzyb. [rzazy] i […] – odwdzięczają się wysypem owoców. Co widać na zdjęciach z sadów drzew tak nietypowo prowadzonych cięcami. Reklamę taką zjada się oczami.

Plony?

Najczęściej nie są to coroczne duże plony.

Sposób na to?

Wszczepić w koronę drzewkom kilka odmian, o różnej porze dojrzewania.

Co sprawdził niżej podposzcz… podpostow… – niżej podpisany

Dar61